+420 777 707 586 (Po-Pá 7-17 hod.)
0 Ks
0 Kč
Košík je prázdný. Pojďme to napravit!
Neplaťte poštovné! Přidejte 1 000 Kč a máte je zdarma.
 
1 000 Kč

Potřebujete poradit?

Kontaktujte Petru!
+420 777 707 586
petra@manucafe.cz

Proč zboží od nás?

  • Doprava zdarma od 1 000 Kč
  • Spokojených zákazníků
  • Dodání obvykle do 48 hodin

 

DTest

Heureka - ověřeno zákazníky

BIO12 zázraků ze dna hrnečku

26. 10. 2021 2 minuty čtení
Co zůstane, když dopijete svou oblíbenou kávu, vám nikdo nevezme. Skvělé pocity, spousta energie a… Sedlina! Ano, takřečený lógr si dovolujeme směle přiřadit k výhodám kávového hodování. Rozhodně se ho nezbavujte spláchnutím do výlevky nebo vyklepnutím do koše. Využijte jeho potenciál do posledního zrníčka. Umí totiž zázraky.

Každý rok putuje z plantáží celého světa ke spotřebitelům přes 137 milionů tun kávy, denně se vypije kolem 825 miliard šálků. Na konci tohoto putování jsou tisíce tun kávové sedliny. O její uplatnění se zajímaly už naše babičky. A současná věda v tom pokračuje. Sesbírali jsme vlastní zkušenosti, přidali k nim pár nejnovějších poznatků a přinášíme vám tipy, jak dobře zužitkovat lógr.

Zahradu pohnojí, houbaře potěší

Jednou z vlastností kávové sedliny je obsah minerálních látek. Dusík, draslík a fosfor se rostlinkám hodí. Je lepší sedlinu nejprve zkompostovat, například ve vermikompostéru (přidávejte lógr jen po troškách) nebo i v běžném zahradním kompostu. Výslednou hmotu pak můžete použít k hnojení rostlin milujících především kyselejší půdy, například azalek, vřesů, hortenzií, rododendronů nebo borůvek, jahod či rajčat.

Přímo v kávové sedlině výborně prospívají houby. Je sice třeba pamatovat na fakt, že vlhký lógr má sklony k plesnivění, nicméně třeba takovým žampionům a hlívě jeho složení vyloženě svědčí.

Dalším způsobem, jak sedlinu na zahradě uplatnit, je zkusit s její pomocí vyhnat škůdce. Doporučuje se posypat jí záhonky v případě, že vám úroda mizí pod nájezdy mravenců, slimáků, ale také srnek. Podobný účinek by mohla mít při odpuzování dotěrného hmyzu – silný vývar z lógru, ke kterému přidáte bazalku, nalijte do rozprašovače a provoňte jím byt.

Pokožku prokvrví, vlasy povzbudí

Kávový peeling je věc dobře známá. Abrazivních schopností a příjemné vůně kávové sedliny využívá jak kosmetický průmysl při výrobě nejrůznějších mýdel nebo mlék, tak spousta žen, které zkrátka párkrát týdně naberou plnou hrst lógru (smíchaného s medem nebo vaječným bílkem) a krouživými pohyby jím masírují celé tělo. Pokožku tak krásně prokrví, rozzáří a zbaví odumřelých buněk.

Stejnou možnost máte v péči o kštici. Na trhu je velké množství produktů pracujících s kávovou sedlinou nebo jejím výluhem. Pomáhá totiž stimulovat růst vlasů a omezovat vypadávání. V domácích podmínkách si můžete dopřát příjemnou masáž hlavy směsí kávové sedliny a kokosového oleje. Jen pozor: Zrníčka z vlasů pečlivě vymyjte a připravte se, že velmi světlou hřívu může káva mírně ztmavit.

Když jsme u péče o tělo, přidejme ještě radu pro ty, kdo trpí kruhy pod očima nebo oteklými víčky. Smíchejte kávovou sedlinu třeba s olivovým olejem a uložte ji v lednici. Ráno naneste kolem očí a chvilku odpočívejte. Pak masku opatrně omyjte.

Hrnce vydrhne, ledničku provoní

Ano, taky v kuchyni najde kávová sedlina uplatnění. S její pomocí obrousíte zašlé hrnce i pánvičky, dokonce ji můžete použít k zaleštění škrábanců na tmavém nábytku. Vložte misku s lógrem do ledničky, a máte neutralizátor pachů zadarmo.

Kdo má rád gastro experimentování, může čistou sedlinu povařit, tekutinu přecedit a použít jako složku marinády na maso nebo jí nahradit část mléka či vody v receptech na dezerty.

Teplo vyrobí, boty vylepší

Nakonec přidáme tipy, které asi v domácích podmínkách nevyužijete, nicméně zní velmi zajímavě a mohly by mít značný potenciál. Na kávovou sedlinu se vědci začínají dívat jako na možné biopalivo. Potenciál spatřují v její přeměně na lisované brikety nebo pelety, zkoumají, jak z ní získat bio naftu či bio etanol.

Existuje také cesta, jak lógr zakomponovat do udržitelné módy - k mání jsou tenisky s podešví z recyklovaného kaučuku a kávové sedliny nebo „kávové‘“ šperky. K hitům cirkulární ekonomiky patří znovu použitelné a naprosto biologicky rozložitelné kelímky, jejich hmota obsahuje čtyřicet procent kávové sedliny. Kávu vám do nich naservírují jak v Berlíně, tak třeba v Brně.

Můžete se kdykoliv odhlásit. Zpravodaj Vám zašleme 1x za 14 dní.
Přihlášení do akcí, novinek a zajímavostí souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

  Doprava zdarma od 1000 Kč | Sleva na první nákup »