+420 777 707 586 (Po-Pá 7-17 hod.)
0 Ks
0 Kč
Košík je prázdný. Pojďme to napravit!
Neplaťte poštovné! Přidejte 1 000 Kč a máte je zdarma.
 
1 000 Kč

VÝCHODNÍ TIMOR - zrnková káva

Kód: 1355
Hodnocení: vynikající, 2 recenze

Malá rozlohou, velká láskou ke kávě. Východní Timor je země s nelehkým osudem. Přesto světu dává kávu výjimečné kvality a dokonalé chuti. Unikátní hybridní kávovníky pěstují venkovští farmáři odkázáni na zastaralou infrastrukturu a kolísavou ekonomiku. Naštěstí mají silné ruce a dostatek zkušeností. Výsledkem jsou kávová zrna, která přední specialista Alf Kramer označil jako „among the top 1% in quality and price worldwide“.

Velká balení:
Malá balení:
Odesláním hlídacího psa souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Neplaťte poštovné! Přidejte 1 000 Kč a máte je zdarma.
 
1 000 Kč
Země původu
Země původu:
Timor
Odrůda
Odrůda:
Catimor
Chuť
Chuť:
Hořká čokoláda, Mírná, Sladká
Zpracování
Zpracování:
Mokré

Složení

Arabica 100%

Crema a chuť kávy

Arabika Východní Timor patří ke kávám s nízkou aciditou. Je jemná a lehká, přesto v její chuti zřetelně rozpoznáte čokoládu, kakao a špetku koření. Voní skutečně nádherně, aroma je slabě citrusovo-čokoládové. Můžete také očekávat nízkou, ale nadýchanou a stabilní cremu.

Původ kávy

Vydejme se spolu na cestu prstem po mapě. Nasměrujte pozornost k Austrálii a zaměřte se asi 400 kilometrů nad ní, na souostroví Malé Sundy. Na jeho východě pak hledejte stát pojmenovaný Timor Leste, tedy Východní Timor. Svou rozlohou (14 609 km 2 ) se umisťuje na 154. příčce, hustotou zalidnění (69 obyvatel na km 2 ) drží 98. pozici na světě. Číst a psát dokáže asi polovina obyvatel, naprostá většina tamních lidí se věnuje zemědělské činnosti, stát prosperuje zejména z těžby ropy. Historie Východního Timoru je velmi složitá a místy krutá. Samostatnost se mu podařilo vyhlásit v roce 1975, ale světového uznání se dočkal až v roce 2002. Dnes patří k rozvojovým zemím s mírně se zlepšující politickou situací.

Jakou kávu můžeme od farmářů Východního Timoru očekávat? Podle The National Co-operative Business Association jednu z nejlepších a nejunikátnějších na světě. Což potvrzuje také Alf Kramer, odborník a první prezident Speciality Coffee Association, a kromě jiných odběratelů i Starbucks, jehož ředitel Linneman oceňuje globální kvalitu a lokální původ kávy.

Kávový průmysl je jedním z hlavních pilířů tamní ekonomiky. Uvádí se, že výroba kávy zaměstnává kolem 200 tisíc lidí, a to především v okresech Maubesse, Aifu a Liquica. O polovinu produkce se však stará oblast Ermera. Je důležité si uvědomit, že produkce kávy ve Východním Timoru je postavena na obhospodařování polodivokých plantáží. Přístupové silnice jsou ve velmi špatném stavu a ani zpracování kávových zrn není prováděno pomocí moderních strojů a zařízení. Přesto se rolníkům daří pěstovat a vyvážet kávu skutečně špičkových parametrů.

Kávovníky jsou pěstovány v nadmořské výšce 1000-1600 metrů. Často jde o rostliny vzniklé nestrukturovaným křížením Coffea arabica a Coffea canephora nazývané Hybrido de Timor. Výhodou hybridní varianty arabiky a robusty je zachování vlastností obou kultivovaných káv a zároveň schopnost růst v méně příznivých podmínkách ostrovních kopců včetně vysokých výnosů. Klima Východního Timoru není totiž pro kávovníky úplně optimální – dlouhá sucha střídají jen krátká období dešťů, v mnoha oblastech je půda přirozeně méně rodná. Přesto místní zemědělci nepoužívají pesticidy, takže naprosto celou produkci lze považovat za organickou. Se suchem bojují pěstováním rostlin ve stínu. Plody jsou sklízeny od května do října a zpracovávány takzvaným promýváním.

Ročně putuje z Východního Timoru do světa kolem 104 tisíc pytlů (1 pytel = 60 kg), čímž se země mezi producenty kávy řadí na 28. místo.

Herbář a blahodárné účinky:

Arabica
Arabica

Herbář se zajímavými informacemi naleznete na https://www.manutea.cz/herbar-byliny

Ukázka balení kávy

Naše káva je balena v kvalitním aluminiovém obalu, který zároveň postrádá výraznější grafické prvky, protože naší společnosti jde hlavně ochuť a kvalitu. Skutečnou čerstvost naší kávy si můžete ověřit i díky ventilu, který uvolňuje plyny vzniklé brzy po pražení. Kvalitní balení, které zachovává charakter kávy. Káva je vždy v balení hermeticky uzavřena, aby odolávala vlhkosti, světlu a cizím pachům.

Návod na přípravu

  1. Kávu namelte na hrubost vyhovující vybrané přípravě kávy.
  2. Na 1 kávu použijte alespoň 1,5 - 2 kávové lžičky (přibližně 7g) mleté kávy.
  3. Kávu zalijte vodou o teplotě cca 95°C.
Chuť a tóny:
Intenzita
Kyselost
Pražení
Zrno
Zpracovani

Potřebujete poradit?

Kontaktujte Petru!
+420 777 707 586
petra@manucafe.cz
Pomozte ostatním při výběru:

8. 11.

Hodnocení: vynikající
Káva je chuťově kyselá.

1. 11.

Hodnocení: vynikající
Vzhledem k tomu, že mám již za cca 2 roky od Vás nachutnáno cca 30 vzorků káv, tak musím uznat, že Východní Timor zaujal pozici v mých TOP 3! Je to káva pro všechny ty, kdo nepotřebují cukr a mléko. Kyselost je extrémně nízká, chuťově příjemně pohladí, ale není mdlá. Dochuť zůstává čokoládově nasládlá, avšak přitom ne přepálená. Kupodivu není ani slabá, což jsem u některých arabik zaznamenal. Zkrátka kávu dopijete ... a máte chuť na další. Za mne vynikající :-)

Nejprodávanější příslušenství k tomuto zboží

Můžete se kdykoliv odhlásit. Zpravodaj Vám zašleme 1x za 14 dní.
Přihlášení do akcí, novinek a zajímavostí souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

  Doprava zdarma od 1000 Kč | Sleva na první nákup »