+420 777 707 586 (Po-Pá 7-17 hod.)
0 Ks
0 Kč
Košík je prázdný. Pojďme to napravit!
Neplaťte poštovné! Přidejte 1 000 Kč a máte je zdarma.
 
1 000 Kč

Potřebujete poradit?

Kontaktujte Petru!
+420 777 707 586
petra@manucafe.cz

Proč zboží od nás?

  • Doprava zdarma od 1 000 Kč
  • Spokojených zákazníků
  • Dodání obvykle do 48 hodin

 

DTest

Heureka - ověřeno zákazníky

BIOEspresso směsi: Jak to bylo, je a může být

17. 3. 2018 2 minuty čtení
Dávno pryč jsou časy, kdy se jediná, v našich končinách dostupná káva jmenovala Standard směs a k mání byla za 12.- Kčs. Vzpomínáte na ten sáček s hnědo-černým potiskem? Jeho majitel obvykle hned po zakoupení mířil k pultíku s velkými mlýnky, obsah sáčku vsypal celý do zásobníku a nechal si věčně se přehřívajícím přístrojem zrnka pomlít. Jaká? To asi věděl málokdo.

Směsi pro turka aneb Kdeže loňské sněhy jsou

V dobách, kdy neměl stát ani jeho občané peněz na rozhazování, míchaly se směsi pro přípravu „českého turka“ různě. Pamětníci z podniku Balírny obchodu, který byl od 50. do 90. let jediným dodavatelem kávy českým a slovenských obchodníkům, mluví o receptuře postavené na 45 % robusty, minimálně 45 % arabiky 2. jakosti a 10 % arabiky 1. jakosti. Mnozí kafaři na uvedené složení dnes přesto vzpomínají se slzou v oku. Současné espresso směsi totiž ve většině případů podobných parametrů zdaleka nedosahují.

Směsi pro byznys aneb Padesát šálků jedním tlačítkem

Když se podíváme kávovým směsím pořádně na zoubek, nemůžeme přehlédnout fakt, že vznikly jako skvělý obchodní tah. Vlastně celý koncept espressa, tedy několikavteřinové extrakce kávy, stojí na zjednodušení přípravy a unifikování kávových porcí.

Aby byla káva na stole rychle, snadno, levně a pořád ve stejné kvalitě, bylo potřeba nejen vynalézt stroj, který to dokáže, ale také namíchat kávovou směs. Takovou, která zvládne dlouhý pobyt ve skladech, vytvoří vysokou cremu, bude chutnat vždycky totožně a nebude stát ranec. Navíc bylo nutné, aby byla káva mleta vždy na jednotnou hrubost a odolala vysokému tlaku přístroje.

Za objevem espressa koncem 19. století (století páry, přirozeně) lze vidět odpověď na stále rostoucí popularitu kávy a nutnost připravit jí mnoho a hned. První espresso stroje uměly 50 porcí najednou.

Směsi pro rychlíky aneb Z čeho jsou vlastně míchány blendy

Z výše uvedeného vyplývá, že espresso směsi nebudou míchány tak, aby dávaly prostor ke kreativitě s délkou extrakce, teplotou vody, jemností mletí. Jejich cílem je ve většině případů poskytnout konzumentovi jednotný chuťový zážitek. Z toho důvodu bývá káva do blendů pražena tmavěji. Tím ovšem přichází o to, kvůli čemu ji kávomilec vlastně pije – o jemné doteky tu ovoce, jindy květin nebo koření. Chuť takových směsí lze popsat snad jen jako spálenou s nenápadným nádechem čokolády a oříšků.

Aby mělo espresso „správně“ vysokou a kompaktní cremu, obsahují směsi velký podíl silně pražené robusty s minimem kyselosti a vlastně jakékoli libé chutě.

Proč se v některých espresso směsích tedy vůbec silně pražená robusta používá? Je to od výrobců takový krycí manévr - mletá arabika totiž po několika hodinách ztrácí schopnost tvořit onu vítanou a atraktivní pěnu. Ale téměř jakkoli stará robusta (i značně nekvalitní) cremu nápoji vždy spolehlivě dodá. Proto je ve směsích často zastoupena. Přesto, že kávu ničí a unifikuje.

A ještě je tady jeden důvod – směsi jsou velmi často míchány z robusty nejnižší kvality a tedy i ceny. Většinou v nich lze najít lacinou Robustu vietnamského původu s velmi pofidérní, někdy až nebezpečnou jakostí. Ostatně, podrobně se kávovým směsím podívali na zoubek šéfkuchař Roman Vaněk a barista Michla Křižka v Peklu na talíři.

Kávové směsi velkých producentů tak poskytují přesně to, co se očekává – rychlou, snadno připravenou kávu s jednotnou chutí a bohatou cremou.

Směsi pro kávomilce aneb Espresso s chutí, jakou máte rádi

Tak jako má každá odrůda arabiky (a stejně tak robusty) specifický chuťový profil, má každý kávomilec specifické chuťové preference. Není škoda omezovat se na přípravu espressa z předem namíchaných směsí?

Krása kávy přeci spočívá v rozmanitosti vůní a různorodosti chutí. Můžeme si ji užívat všemi smysly (ano, i zrakem, hmatem a sluchem), můžeme jejím prostřednictvím poznávat daleké země, můžeme o jejích nuancích vést dlouhé hovory s přáteli. Neošiďme se o tento rozměr plantážní kávy!

Není vůbec těžké namíchat si espresso směs podle nálady, potřeby, mlsného jazýčku. Kdo touží po kávě silné, s bohatou cremou, přidá větší podíl jakostní robusty. Kdo se hodlá oddávat něžným tónům vzácné arabiky a nechá si ústa pohladit pěnou jemnou a lehkou, využije robustu jen jako třešničku na dortu.

Chutnou a vyváženou směs pro přípravu espressa můžete mít mávnutím proutku. To kouzlo objevíte lehce sami.

Můžete se kdykoliv odhlásit. Zpravodaj Vám zašleme 1x za 14 dní.
Přihlášení do akcí, novinek a zajímavostí souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

  Doprava zdarma od 1000 Kč | Sleva na první nákup »