+420 777 707 586 (Po-Pá 7-17 hod.)
0 Ks
0 Kč
Košík je prázdný. Pojďme to napravit!
Neplaťte poštovné! Přidejte 1 000 Kč a máte je zdarma.
 
1 000 Kč

Potřebujete poradit?

Kontaktujte Petru!
+420 777 707 586
petra@manucafe.cz

Proč zboží od nás?

  • Doprava zdarma od 1 000 Kč
  • Spokojených zákazníků
  • Dodání obvykle do 48 hodin

 

DTest

Heureka - ověřeno zákazníky

BIO



1. Jak rozeznat nekvalitní od kvalitní zrnkové kávy?

1. 11. 2017 4 minuty čtení
Zrnková káva se k zákazníkům dostává mnoha způsoby. Jistě by bylo fajn vybrat si konkrétní plantáž, odrůdu, pražírnu i distributora. Kávu si prohlédnout, přičichnout k ní, posoudit její kvalitu. Pak byste si mohli být jisti, že za své peníze dostáváte, co jste chtěli. Takto ale věci bohužel nefungují. Alespoň ne v hypermarketech, supermarketech a diskontech.

Balíček kávy, který si přinesete domů, může být někdy pěkným zajícem v pytli.

Možnosti, jak se o mimořádný chuťový zážitek nepřipravit, však existují. Jakou kávu si tedy vybrat? Která je chutnější? Kde nakupovat? Dozvíte se níže…

  • Dlouhá cesta – nic pro dobrou kávu.
    To, kde zrnkovou kávu nakupujete, může o její skutečné kvalitě dost vypovídat. Velké obchodní řetězce dovážející nejrůznější zboží ze všech koutů světa většinou „nějakou“ zrnkovou kávu nabízejí. Zkuste si ale představit, jak dlouho cestovala z plantáže do pražírny, na trh, do přístavů, balíren, velkoskladů, do obchodu… a jak dlouho na vás v regále asi čekala. V jakých podmínkách byla skladována, jakými teplotními šoky prošla.
  • Dva druhy, tisíce chutí.
    Od nejkvalitnější kávy očekáváme jemnou chuť a skvělé aroma. Možná vás to překvapí, ale čím méně kofeinu káva obsahuje, tím je delikátnější a zdravější. Vysoké nároky v zásadě splňují oba druhy plantážní kávy – arabika i robusta. Rozdíly mezi nimi ale samozřejmě jsou.
    • Arabika:
      Je považována za gurmánskou kávu. Pěstuje se na menších plantážích, ve vyšších nadmořských výškách. Je to káva s nižším obsahem kofeinu a pestrým spektrem delikátních chutí a vůní. Zrnka jsou větší, velmi citlivá na teplotu.
    • Robusta:
      Má silnější chuť s větší stopou hořkosti. Obsahuje dvakrát více kofeinu než arabika. Víc než pro chuť je ceněna pro povzbuzující schopnosti. Většina robusty průměrné kvality se používá jako základ pro směsi. Nejlepší robusty jsou ale tak vynikající, že se mohou rovnat arabikám. Pak jsou prodávány jako jednodruhová káva. Robusta je levnější.
  • Kávové směsi: Mnohdy jako dort pejska a kočičky.

    Jaký je problém směsí? Většinou jen jeden – dají se do nich přimíchat kávy různých kvalit a sort. Takže koupíte-li si směs arabiky, je téměř jisté, že obsahuje několik odrůd vyladěných pomocí různých úrovní pražení. Přirozenou a jedinečnou chuť konkrétní arabiky abys pohledal. Koupíte-li směs arabiky a robusty (obvykle označovanou jako “Espresso” nebo “Espresso směs”), s největší pravděpodobností se dočkáte kávy mdlé, možná i spálené chuti. Aby mělo “espresso” vysokou, kompaktní cremu, ale bylo zároveň velmi levné, míchá se do něj totiž robusta nejnižší kvality. Mnohdy stará, přepražená, dlouho a nevhodně skladovaná. Nezoufejte však, na trhu naleznete i kvalitní espresso směsi, které si pražiči s hrdostí vymazlují.

  • Také káva má svá procenta.

    Na obalu kávy hledejte, jaké je v ní procentní zastoupení arabiky a robusty. Pokud údaj chybí, buďte si skoro jisti, že v balení nebude vůbec žádná arabika, ale jen robusta dost pochybného původu. Ze zkušeností kávových expertů, které můžeme potvrdit, plyne zjištění: Ve směsi 100% arabiky se často nachází i jistý podíl robusty (někdy až 20 %). Důvody jsou jasné – nižší výrobní cena a pěna. Stará robusta totiž vytvoří na espressu pěknou cremu. Stará arabika to neumí.

  • Meleme, meleme kávu?

    Možná pro dědka a bábu, chtělo by se dodat. Nikdo nemusí být odkázán na vyčichlé kafe. Kávoví specialisté doporučují kupovat výhradně kávu zrnkovou. Když zrnka kávy pomelete, narušíte v nich buněčné stěny a spustíte oxidaci. Káva začne po několika minutách zvětrávat, a pokud je namleta jemně a zabalena ledabyle, za pár dní je z ní jenom bezcenná hromádka bez chuti a aroma. Pamatujte: Mletí by mělo těsně předcházet přípravě!

  • Země, plantáž, odrůda.

    Tyto tři údaje jsou pro milovníky dobré kávy zásadní. Při troše orientace z nich lze vyčíst, jak je káva pražená, jak chutná a voní. Neplatí to stoprocentně, ale v mnohých případech se lze spolehnout, že pokud na obale stojí „země, plantáž, odrůda“, jde o kávu kvalitní.

  • Dámy se na věk neptáme.

    Pokud má být ale dámou delikátní káva, je otázka zralosti prioritní. Zlé jazyky tvrdí, že káva prodávaná v České republice je až v 90 % zvětralá. Ani skutečnost, že kupujete kávu zrnkovou, nezaručuje její kvalitu a čerstvost. Čerstvě upražená zrnková káva dosahuje jakostního vrcholu většinou v 1. až 3. týdnu od pražení (někdy se mluví o absolutním vrcholu mezi 3. a 5. dnem).

  • Obal nejen prodává. Obal hlavně chrání.

    Dokonalé balení a správné skladování uchová kávu v dobré kondici 3 až 6 měsíců. Ideální jsou speciální zipové sáčky s jednocestným ventilem. Ten odvádí oxid uhličitý a zabraňuje vniknutí vzduchu. Po půl roce začíná káva zvětrávat, stárnout, ztrácet aciditu, chuť, aroma a její tělo celkově slábne. Oleje oxidují a zrnka žluknou. Při špatném skladování ztrácí káva hodnotu už po 3 týdnech. Za měsíc je zoxidovaná a doslova „mrtvá“.

  • Pražírna za rohem nebo na druhém konci světa?

    Je jasné, že opravdu kvalitní zrnkovou kávu koupíte spíš rovnou v pražírně nebo u dodavatele s vlastní pražírnou. Jen těžko budete hledat jedinečnou kávu u nadnárodního koncernu, který má pražírny tisíce kilometrů daleko. Než k vám jeho produkt dorazí, ztratí drahocenný čas tedy i aroma.

  • Káva se musí líbit.

    Kvalitní zrnkovou kávu dokážete rozeznat snadno. Barva upražení je vyvážená a rovnoměrná, obsahuje jen minimum spálených zrn (několik kusů na 1 kg). Ani nedopražená zrnka byste v ní neměli najít. Zejména v robustě dokáže jedna takzvaná liška zkazit celou várku. Jestliže jsou zrnka polámaná, napadená hmyzem nebo jinak defektní, raději je rovnou vyhoďte. Ani přítomnost slupek, kamínků a větviček nevěstí nic dobrého.

  • Naše kávová řeč.

    Po otevření balení k vám káva promluví. Skutečně! Její silnou a laskavou vůni si zamilujete. Pokud ucítíte něco jiného než „kávový parfém“, zpozorněte.

  • Degustace dělá mistra.

    Degustace kávy je většinou hodně erudovaný proces. Klidně si ji ale vyzkoušejte v domácích podmínkách. Káva se degustuje bez mléka a cukru, aby nedošlo ke zkreslení chuti. Způsob je v mnohém podobný degustování vín. Naberte kávu na lžíci a dejte do úst. Válejte ji po patře a zkuste zhodnotit na stupnici od 1 do 10. Soustřeďte se na to, zda je sladká, kyselá, ostrá, trpká, neutrální, nahořklá, bahnitá a podobně. Debatujte o svých objevech a dojmech s přáteli a užívejte si společné chvíle. Vždyť proto se přeci káva odjakživa pije – aby přinášela radost! Jak kávu pro degustaci správně připravit? Zalijte 8,25 g čerstvě mleté kávy 150 ml vody o teplotě 94 °C. Po 3 minutách od zalití hodnoťte vůni kávy, po 5 minutách její chuť.

Můžete se kdykoliv odhlásit. Zpravodaj Vám zašleme 1x za 14 dní.
Přihlášení do akcí, novinek a zajímavostí souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

  Doprava zdarma od 1000 Kč | Sleva na první nákup »