+420 777 707 586 (Po-Pá 7-17 hod.)
0 Ks
0 Kč
Košík je prázdný. Pojďme to napravit!
Neplaťte poštovné! Přidejte 1 000 Kč a máte je zdarma.
 
1 000 Kč

Potřebujete poradit?

Kontaktujte Petru!
+420 777 707 586
petra@manucafe.cz

Proč zboží od nás?

  • Doprava zdarma od 1 000 Kč
  • Spokojených zákazníků
  • Dodání obvykle do 48 hodin

 

DTest

Heureka - ověřeno zákazníky

BIO



2. 9x ano čerstvé kávě

1. 11. 2017 3 minuty čtení
Není to tak dávno, co bylo pití kávy považováno za zlozvyk. Lidé se jí dříve vyhýbali také ze zdravotních důvodů. Doba ale pokročila a vědecký výzkum prokázal, že kvalitní káva má na lidský organismus mimořádně pozitivní vliv. Oddechli jsme si. Teď si kávu dopřáváme s ještě větší radostí. Nejen kvůli vynikající chuti a obsahu kofeinu.

Co všechno čerstvá káva dokáže

  1. Povzbudí, rozveselí, zrychlí tempo.

    Jistě, většina z nás si kávu dá, když se potřebuje zbavit únavy. Máme zažito káva = kofein. Celosvětově nejpopulárnější legální stimulant je v kávových zrnech obsažen přirozeně. V jednom šálku ho bývá obvykle 60-120 miligramů. V těle funguje jako stimulátor nervové soustavy, dočasně potlačuje únavu a probouzí bdělost. Vyskytuje se v listech, semenech a plodech nejméně 63 rostlin. Nejznámější jsou samozřejmě kávová zrna (následují kakaové boby, cola ořechy, čajové lístky…). Kofein uvolňuje hladké svalstvo, rozšiřuje tepny a podporuje funkci oběhového a respiračního systému. Zvyšuje metabolismus, odbourává tuky a také dočasně přispívá k mobilizaci tukových zásob. Způsobuje, že pracující sval využívá tuk jako zdroj energie, což zlepšuje vytrvalost a zvyšuje výkon. Zlepšuje krátkodobou paměť, produktivitu práce i náladu. Asi proto si bez pořádného espressa nedokážeme představit ani jeden pracovní den. A jak je to s návykovostí kofeinu? Kdo si dopřává více než 4 šálky silné kávy denně po delší čas, může si lehkou závislost vypěstovat. Po vysazení kofeinu se občas projeví bolestí hlavy, podrážděností, únavou a potížemi s koncentrací.

  2. Sníží riziko rozvoje cukrovky.

    Káva obsahuje kromě kofeinu také kyselinu kávovou a chlorogenovou, stopové prvky, vitamin P, velké množství antioxidantů, hořčík a chrom. Pomáhají využít hormon inzulin, který kontroluje hladinu krevního cukru (glukózy). U diabetu 2. typu ztrácí tělo schopnost regulovat hladinu cukru v krvi. Mnohé studie ukazují, že pití kávy zvyšuje aktivitu antioxidačních enzymů, což má za následek zlepšení citlivosti k inzulinu. Ale pozor. Vždy je potřeba brát na zřetel množství kávy a způsob přípravy. Riziko rozvoje diabetu typu 2 snižuje konzumace 3 až 5 šálků kávy filtrované.

  3. Předejde kardiovaskulárním nemocem.

    Velká prospektivní studie (data o studovaných osobách jsou sbírána průběžně a nejsou pořizována zpětně např. ze zdravotnické dokumentace) publikovaná v roce 2009 v Japonsku uvádí, že konzumace kávy obsahující kofein má vliv na snížení rizika úmrtí na kardiovaskulární problémy. V průběhu 13 let bylo sledováno téměř 77 tisíc osob ve věku 40-70 let. Ti, kteří pili 4 šálky kávy denně, měli výrazně méně srdečních arytmií včetně menších fibrilací síní.

  4. Zmírní průběh Alzheimerovy choroby.

    Nejčastější neurodegenerativní onemocnění na světě postihuje lidi kolem 60 až 80 let. Projevuje se ztrátou paměti, snížením schopnosti ukládat informace a narušením dalších kognitivních funkcí. Končí demencí a ztrátou soběstačnosti. Krátkodobé stimulační účinky kávy podporují centrální nervový systém, kofein zároveň s vysokou pravděpodobností snižuje tvorbu amyloidu beta v mozku (hlavní složka senilních plaků a neurofibrilárních buněk, které se nacházejí v mozku pacientů s Alzheimerovou chorobou).

  5. Pomůže Parkinsonikům.

    Hned za Alzheimerovou nemocí stojí na žebříčku neurodegenerativních chorob takzvaný Parkinson. Odumírají při něm buňky produkující dopamin, látku, která vzniká v mozku a zajišťuje přenos nervových impulsů. Bylo prokázáno, že lidé, kteří pili 4 šálky kvalitní kávy s kofeinem denně, měli riziko vzniku Parkinsonovy nemoci o 31 % nižší než lidé, kteří kávu nepili vůbec.

  6. Potlačí fibrózu jater.

    U pacientů s nealkoholickým onemocněním jater a nealkoholickou steatohepatitidou snižuje zvýšený příjem kávy riziko vzniku jaterní fibrózy. Vyplývá to ze závěrů zveřejněných v odborném periodiku Hepatologie (2012) Americké asociace pro studium jaterního onemocnění.

  7. Zažene deprese.

    Nurses’ Health Study z roku 2011 uvádí, že ženy, které pijí 3 šálky kávy denně po dobu 10 let, mají o 15 % nižší riziko deprese než ty, které nepijí kávu vůbec.

  8. Prodlouží život.

    Toto smělé tvrzení vychází z dokonalé znalosti chemických látek obsažených v kávových zrnech. Experti v nich odhalili řadu antioxidačních sloučenin - kyselinu kávovou, kofein, eugenol, gama-tokoferol, isoeugenol, p-kumarovou kyselinu a třísloviny. Nezapomeňme ani na polyfenoly. Zásluhou všech má káva schopnost neutralizovat volné radikály a postarat se o zdraví buněk.

  9. Přitáhne pozornost.

    Schválně si zkuste přivonět k někomu, kdo holduje kvalitní a výběrové kávě. Bude vám vonět! Pravidelná konzumace kávy dodává nádhernou vůni celému tělu. Káva se totiž uvolňuje i potními žlázami. Jestli nevěříte, můžete si nás přijet očichat.

  10. Ale pozor – večer si dejte raději sklenku vína.

    Pití kávy navečer není právě dobrý nápad. Kdo se chystá do peřin, měl by vědět, že kofein se z kávy uvolňuje 4 až 5 hodin. Chcete-li se opravdu dobře vyspat, dejte si poslední šálek nejpozději 6 hodin před ulehnutím. Záleží ale na rychlosti vašeho metabolismu a obsahu kofeinu v kávě. Sami časem nejlépe zjistíte, jak na vás „božský nápoj“ z Etiopie působí.

Můžete se kdykoliv odhlásit. Zpravodaj Vám zašleme 1x za 14 dní.
Přihlášení do akcí, novinek a zajímavostí souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

  Doprava zdarma od 1000 Kč | Sleva na první nákup »