+420 777 707 586 (Po-Pá 7-17 hod.)
0 Ks
0 Kč
Košík je prázdný. Pojďme to napravit!
Neplaťte poštovné! Přidejte 1 000 Kč a máte je zdarma.
 
1 000 Kč

Potřebujete poradit?

Kontaktujte Petru!
+420 777 707 586
petra@manucafe.cz

Proč zboží od nás?

  • Doprava zdarma od 1 000 Kč
  • Spokojených zákazníků
  • Dodání obvykle do 48 hodin

 

DTest

Heureka - ověřeno zákazníky

BIO3. Káva musí být horká jako peklo, černá jako ďábel a sladká jako láska

1. 11. 2017 3 minuty čtení
Skutečně krásně popsal francouzský státník a diplomat Charles Maurice de Talleyrand-Périgord vztah tehdejších lidí k tmavému, voňavému moku. Od dob Napoleona se změnila spousta věcí – stále častěji říkáme „nemám čas“, stále méně sdílíme radostné i bolavé okamžiky s blízkými, stále více se sami sobě vzdalujeme. Přesto existuje jeden fenomén, který dokáže zvolnit naše tempo a spojit naše životy.

Ano, je to káva…

Káva jako pevný bod dne

Někdo si kávu vaří okamžitě po probuzení, jiný po příchodu do práce. Ti, co kouzlu kvalitní kávy podlehli, si ji spojují s různými událostmi. Nedělení oběd? Servírujeme kávu. Odpolední zákusek? Dáme si espresso. V České republice se spotřebuje asi 3,5 kilogramu kávy na osobu a rok, v Itálii 5, v Německu a Rakousku 7. Prvenství drží Finové a Švédové – krátké dny dělají své. Spotřeba povzbuzujícího kofeinu je enormní, 12 kilogramů na hlavu a rok. Pro celodenní popíjení kávy, které je v těchto zemích obvyklé, se nejčastěji používá příprava filtrováním. Káva není tak extraktivní, ale své účinky si zachovává.

Káva jako důvod k setkání

A stavte se někdy na kafe! Kolikrát jste takové pozvání slyšeli nebo sami vyřkli. Posezení u kávy je skvělou příležitostí k povídání, plánování či vzpomínání. Rituál pití kávy máme spojen s libou vůní, krásným porcelánem, decentním cinkáním lžičky. Káva se pije po doušcích. A mezi nimi je dost času na vedení hovoru. Připravte skvělé espresso nebo caffe macchiato, servírujte k němu napěněné mléko a skleničku vody.

Káva jako inspirace

Kolektivní popíjení horké kávy se stalo oblíbenou kratochvílí. Byli to nejprve muži (dámy neměly zpočátku do kaváren vůbec přístup), kteří si užívali pohodlí a luxusního vybavení stylových kaváren na hlavních třídách velkých měst. Mnozí si je tak oblíbili, že si do nich nechali posílat poštu, absolvovali tam obchodní jednání, spisovali filozofické eseje, hráli karty, četli noviny a hlavně – nekonečně dlouhé hodiny diskutovali. V kavárnách vznikly základní teze řady uměleckých děl, kávou a prostředím její konzumace se inspiroval Carlo Goldoni, Manet, Henri Tolouse-Lautrec, Honoré de Balzac, Ludwig van Beethoven, Johann Sebastian Bach, ale také Božena Němcová, bratři Mrštíkové nebo Zdeněk Jirotka. Zkuste to jako oni – vezměte si do oblíbené kavárny místo nejnovějšího iPhonu tužku a papír. Třeba něco nakreslíte, napíšete, složíte… Nechte si profesionálním baristou připravit caffe ristretto, latte macchiato nebo caffe coretto s troškou alkoholu. Inspirace k velkým činům na sebe nenechá dlouho čekat!

Káva jako prostředek ke svádění

Ne, nespletli jsme se. Vždyť v kolika filmech nebo knížkách zve po uši červený mladík krásnou slečnu „nahoru na kávu“? Zapomeňte na ohlušující jízdu bourákem, dlouhé hodiny v nákupních centrech nebo procházky podzimní břečkou. Pozvěte (nechte se pozvat) na kávu. Čeká vás jistě zážitek voňavý, sladký a nezapomenutelný.

Káva jako rituál

V řadě zemí má káva rituální význam. V Turecku slouží jako prostředek sdělení názoru nevěsty na budoucího ženicha. Při domlouvání svatby podává mladá dívka kávu svému otci. Když je velmi sladká, ráda by skočila pod čepec okamžitě, pokud je sladká jen mírně, pak se jí nabízený mladík ani trochu nelíbí. Na Středním východě dostane šálek s kávou nejdříve muž nejvýše společensky postavený. Ženám se káva nalévá až nakonec. V Etiopii obdržíte šálek zásadně poloprázdný, plný by znamenal urážku. Zavítáte-li do venkovské restaurace, nedivte se, když kávu dostanete k jídlu zcela zdarma. V Egyptě se káva sladí podle příležitosti – ke smutečnímu obřadu hořká, na svatbě sladká. Vytvořte si vlastní rituály. Odvedou vaše myšlenky od každodenního shonu a dovolí vám relaxovat v uchvacující vůni kvalitní zrnkové kávy.

Můžete se kdykoliv odhlásit. Zpravodaj Vám zašleme 1x za 14 dní.
Přihlášení do akcí, novinek a zajímavostí souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

  Doprava zdarma od 1000 Kč | Sleva na první nákup »