6. Buďte na ni hodní – chraňte ji před světlem a teplem
Nepřipravte se o zážitek a nenechejte vaši kávu trpět. Vyrostla, byla sklizena, upražena a dovezena jen proto, aby vám dělala radost…
Kde je lahodné aroma? Kam se poděla omamná vůně?
Nemusíte se takhle ptát, když jste s kávou zacházeli jako v rukavičkách. Jestliže chcete pít opravdu skvělou kávu s plnou chutí, musíte klást důraz na její správné skladování. Nejdůležitější je omezit přístup vzduchu, vlhkosti, tepla a světla.
Utekly při mletí
Pokud si koupíte už namletou kávu v obchodě, mějte na paměti, že její svěžest a aroma vydrží pouze dva týdny. Každou minutou, kdy jsou kávová zrnka zbavena celistvosti, z nich unikají aromatické látky. Je zbytečné o ně přicházet, právě díky nim z kávy připravíte nápoj osvěžující a lahodný. Proto je mnohem vhodnější umlít zrnkovou kávu až doma, těsně před použitím.
Ztratily se při balení
Poznat, že kupujete kávu nejvyšší jakosti, můžete i podle jejího obalu. Pokud vám ji prodejce dodá v neprůhledném sáčku s ventilem, je napůl vyhráno. Jednocestný ventil je známkou maximální péče. Musí být přítomen na baleních čerstvě upražené kávy. Uvolňují se z ní totiž plyny, které mohou sáček nafukovat až k prasknutí. V případě, že sáček s ventilem nemáte, je potřeba nechat čerstvě praženou kávu odvětrat a až poté zabalit.
Vítr je odvál, slunce je zničilo
Ať už jste si koupili kávu mletou nebo zrnkovou, vždy ji umístěte do obalu, který nedovolí přístup vzduchu, světla a vlhka. Jakmile otevřete originální obal a káva se dostane do kontaktu se vzduchem, začne rychle ztrácet svěžest a aroma. Neprůhledné sklo, keramika, kovové dózy se vzduchotěsným nebo korkovým uzávěrem jsou ideální. Pokud ovšem kávu skladujete na tmavém a chladném místě.
Trouba je ohřála, lednička zvlhčila
Nejlepší místo pro skladování kávy je chladná, temná a suchá spižírna. Komu není dána a disponuje jen kuchyňskou linkou, měl by volit místo co nejvíce vzdálené zdrojům tepla – troubě, sporáku, sušičce, myčce. Kávu uložte do skříňky nebo šuplíku, kam nemá přístup světlo. Sluneční paprsky jí
velmi škodí. Neumisťujte ji ale ani do ledničky nebo snad na mrazák. Jednak jsou plné různorodých pachů, které plantážní káva dobře pohlcuje, a pak - změny tepelných poměrů při otevírání a zavírání ledničky mohou vést ke srážení vlhkosti na stěnách dózy a nežádoucímu vlhnutí kávy.
Časté přesýpání je vyfoukalo
Pokud se rozhodnete pro koupi většího balení plantážní zrnkové kávy, doporučujeme ji umístit do tmavé vzduchotěsné nádoby na chladné a tmavé místo. Do menší nádoby si odsypejte trochu pro každodenní přípravu. Velkou nádobu s kávou otevírejte jen v případě, když odsypáváte kávu do menší nádoby. Tím se vyhnete stálému kontaktu se vzduchem.
…už vám nic nezbylo
Pokud jste koupili opravdu kvalitní plantážní zrnkovou kávu a dodrželi všechny rady, pak jednoho dne zjistíte, že dózy jsou prázdné a šálky smutně čekají na svůj denní příděl. V tom okamžiku nastane čas zavítat ke svému oblíbenému prodejci a doplnit zásoby. Vybírejte, skladujte a připravujte kávu tak, ať si vždycky vychutnáte její čerstvost a výraznou chuť.
- 1 Jak rozeznat nekvalitní od kvalitní zrnkové kávy?
- 2 9x ano čerstvé kávě
- 3 Káva musí být horká jako peklo, černá jako ďábel a sladká
- 4 Když si můžete vybrat, proč nezvolit to nejlepší?
- 5 Připravte si kávu na sto způsobů
- 6 Buďte na ni hodní - chraňte ji před světlem a vlhkem
- 7 Třináct důvodů , proč s námi zůstat