+420 777 707 586 (Po-Pá 7-17 hod.)
0 Ks
0 Kč
Košík je prázdný. Pojďme to napravit!
Neplaťte poštovné! Přidejte 1 000 Kč a máte je zdarma.
 
1 000 Kč

MALAWI PB - zrnková káva

Kód: 1445

Možná už svou vlajkou odkazuje Malawi ke kávě. Dole zelená jako keře, uprostřed červená jako plody a nahoře černá jako samotný nápoj. Nezvykle kulatá zrna z jihovýchodní Afriky si získávají světové renomé. Malá síť farmářských družstev produkuje kávu mimořádně zajímavou. Ta rostoucí na jihu země v sobě spojuje chuť červeného ovoce, čokolády a bylinek. V závěru probleskují tóny koření. A unáší vás do daleka…

Velká balení:
Malá balení:
Mletí:
801 Kč /1000 g 80 Kč /100 g
Čerstvě upražíme a dodáme do úterý, 31. 1. 2023
Neplaťte poštovné! Přidejte 1 000 Kč a máte je zdarma.
 
1 000 Kč
Země původu
Země původu:
Malawi
Odrůda
Odrůda:
Catuai
Region
Region:
Thyolo
Nadm. výška
Nadm. výška:
1200m
Chuť
Chuť:
Čokoláda, Ovoce, Koření
Zpracování
Zpracování:
Mokré

Složení

Arabica 100%

Chuť

Káva Malawi PB potěší každého, kdo má rád mírnou až střední kyselost, ovoce i čokoládu. Tohle všechno a ještě bylinky s trochou pikantnosti v závěru. Stoprocentní arabika navíc voní jemně ovocně-květinově a její crema je lehká, ale soudržná.

Původ

Kávovníky přivezli do Malawi prý skotští misionáři. Jenže všechny keře zničila houbová choroba. Ačkoli to tehdy znamenal téměř jistý konec kávy v této malé africké zemi, o vysazení se znovu pokusil výzkumný pracovník z Etiopie. A podařilo se! Jeho kávovníky odrůd Gesha a Agaro se ujaly. Stalo se tak počátkem 20. století a později k nim přibyly odrůdy Caturra, Catimor, Catuai a další. První družstvo vzniklo v Malawi v roce 1946, jmenovalo se Mzuzu Coffee Planters Cooperative Union Limited.

Jak vidno, káva nemá v Malawi stoletou historii, na druhou stranu se ale tamní sklizeň stává čím dál populárnější. Naprostou většinu bobulí zpracovávají farmáři promýváním, díky němu si zrna zachovávají čistou a sladkou chuť. Celý proces začíná namočením červených kávových plodů do vody a separací nezralých kusů. Pak se bobule protlačí drticími plechy, které odstraní kožovitou slupku. Následuje několikadenní fermentace v kvasných kádích. Během ní se přirozeným chemickým postupem rozpustí bílá sladká dužina obalující kávová zrna. Nakonec je potřeba zelenou kávu usušit, a to buď v sušičce, nebo na přímém slunci.

Káva Malawi PB se vyznačuje atypicky kulatými zrnky. Říká se jí také perlová káva a je, s trochou nadsázky, podobně vzácná jako říční perly. Tvar získává díky tomu, že v kávové třešni se místo obvyklých dvou semen vyskytuje jen jedno. Farmáři taková zrna oddělují, protože bývají aromatičtější a obvykle i sladší než běžná. Krom toho káva PB (peaberry) velmi zajímavě vypadá.

V Malawi kávu sklízejí od dubna do září. V zemi se subtropickým podnebím totiž dvakrát ročně přichází období dešťů – od října do listopadu a od května do června. Kávovníkům vysoká vlhkost prospívá, ale plody mohou dozrávat jen při dostatku dlouhých a slunečných dnů. Teploty se v zemimění sezónně a v souvislosti s nadmořskou výškou mohou dosahovat značných rozdílů. Není neobvyklé, že v červenci například na náhorní plošině Nyika mrzne. Pokud jde o zemědělství, právě ono se stará o velkou část příjmů z malawského exportu. Do světa putují nejčastěji tabák, cukr, čaj a bavlna. Jak už jsme zmínili, v posledních letech se k nim přidává i vysoce jakostní káva.

Kávu v Malawi produkují malé sítě kávových družstev a pět větších podniků položených na jihu země. Podle odhadů jde o 3-4 tisíce drobných zemědělců, kteří ročně vyrobí a zpracují kolem 350-450 tun kávy. Většina plantáží v Malawi je položena v nadmořské výšce 900-1 200 metrů nad mořem, malé farmy ale vysazují kávovníky až do 2 500 metrů nad mořem. Kávu pěstují nezastíněnou. Na závěr je vhodné uvést, že v kávovém průmyslu Malawi pracuje několik tisíc velmi chudých žen. Prostřednictvím družstev se jim daří vyjednat férové výkupní ceny kávy a zlepšit životní situaci svých rodin.

Herbář a blahodárné účinky:

Arabica
Arabica

Herbář se zajímavými informacemi naleznete na https://www.manutea.cz/herbar-byliny

Ukázka balení kávy

Naše káva je balena v kvalitním aluminiovém obalu, který zároveň postrádá výraznější grafické prvky, protože naší společnosti jde hlavně ochuť a kvalitu. Skutečnou čerstvost naší kávy si můžete ověřit i díky ventilu, který uvolňuje plyny vzniklé brzy po pražení. Kvalitní balení, které zachovává charakter kávy. Káva je vždy v balení hermeticky uzavřena, aby odolávala vlhkosti, světlu a cizím pachům.

Návod na přípravu

  1. Kávu namelte na hrubost vyhovující vybrané přípravě kávy.
  2. Na 1 kávu použijte alespoň 1,5 - 2 kávové lžičky (přibližně 7g) mleté kávy.
  3. Kávu zalijte vodou o teplotě cca 95°C.
Chuť a tóny:
Intenzita
Kyselost
Pražení
Zrno
Zpracovani

Potřebujete poradit?

Kontaktujte Petru!
+420 777 707 586
petra@manucafe.cz
Pomozte ostatním při výběru:

Hledáte inspiraci? Ostatní přikoupili třeba toto:


KUBA SERRANO SUPERIOR zrnková káva
Jste firma? Nepřehlédněte firemní podmínky.

KUBA SERRANO SUPERIOR zrnková káva

Labužnická pohádka! Tato plantážní káva z jižního pobřeží Kuby se může pochlubit takřka nulovou aciditou, ale plnou chutí se znatelným čokoládovým a karamelovým zabarvením. Pohoří Sierra Maestra, v němž se narodila, jí dalo do vínku sladkou vůni evokující med a třtinový cukr. Když si ji skutečně vychutnáte, objevíte tóny kouře a kubánského rumu. Více na detailu zboží
Velká balení:
Malá balení:
Mletí:
817 Kč /1000 g 82 Kč /100 g
Čerstvě upražíme a dodáme do úterý, 31. 1. 2023

ZAMBIA AA zrnková káva
Jste firma? Nepřehlédněte firemní podmínky.

ZAMBIA AA zrnková káva

Hlavní město Lusaka, původní obyvatelé Khoinové, významný průzkumník přírodních krás Emil Holub. Jihoafrická Zambie má mnoho dalších pozoruhodností. Jednou z nich je pěstování kávovníků, které se s touto rozvojovou zemí pojí teprve od 40. let minulého století. Zambijská káva zatím nezískává ocenění, jaká si zaslouží. My jsme si jejími mimořádnými kvalitami ale naprosto jisti. Ochutnejte, a uznáte sami. Brzy o kávě ze Zambie uslyšíme. Více na detailu zboží
Velká balení:
Malá balení:
Mletí:
847 Kč /1000 g 85 Kč /100 g
Čerstvě upražíme a dodáme do úterý, 31. 1. 2023

VÝCHODNÍ TIMOR - zrnková káva
Jste firma? Nepřehlédněte firemní podmínky.

VÝCHODNÍ TIMOR - zrnková káva

Malá rozlohou, velká láskou ke kávě. Východní Timor je země s nelehkým osudem. Přesto světu dává kávu výjimečné kvality a dokonalé chuti. Unikátní hybridní kávovníky pěstují venkovští farmáři odkázáni na zastaralou infrastrukturu a kolísavou ekonomiku. Naštěstí mají silné ruce a dostatek zkušeností. Výsledkem jsou kávová zrna, která přední specialista Alf Kramer označil jako „among the top 1% in quality and price worldwide“. Více na detailu zboží
Velká balení:
Malá balení:
Mletí:
822 Kč /1000 g 82 Kč /100 g
Čerstvě upražíme a dodáme do úterý, 31. 1. 2023
Můžete se kdykoliv odhlásit. Zpravodaj Vám zašleme 1x za 14 dní.
Přihlášení do akcí, novinek a zajímavostí souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

  Doprava zdarma od 1000 Kč | Sleva na první nákup »