+420 777 707 586 (Po-Pá 7-17 hod.)
0 Ks
0 Kč
Košík je prázdný. Pojďme to napravit!
Neplaťte poštovné! Přidejte 1 000 Kč a máte je zdarma.
 
1 000 Kč

MALAWI PB - zrnková káva

Kód: 1445

Možná už svou vlajkou odkazuje Malawi ke kávě. Dole zelená jako keře, uprostřed červená jako plody a nahoře černá jako samotný nápoj. Nezvykle kulatá zrna z jihovýchodní Afriky si získávají světové renomé. Malá síť farmářských družstev produkuje kávu mimořádně zajímavou. Ta rostoucí na jihu země v sobě spojuje chuť červeného ovoce, čokolády a bylinek. V závěru probleskují tóny koření. A unáší vás do daleka…

Velká balení:
Malá balení:
Mletí:
802 Kč /1000 g 80 Kč /100 g
Čerstvě upražíme a dodáme do pátku, 31. 5. 2024
Neplaťte poštovné! Přidejte 1 000 Kč a máte je zdarma.
 
1 000 Kč
Země původu
Země původu:
Malawi
Odrůda
Odrůda:
Catuai
Region
Region:
Thyolo
Nadm. výška
Nadm. výška:
1200m
Chuť
Chuť:
Čokoláda, Ovoce, Koření
Zpracování
Zpracování:
Mokré

Složení

Arabica 100%

Chuť

Káva Malawi PB potěší každého, kdo má rád mírnou až střední kyselost, ovoce i čokoládu. Tohle všechno a ještě bylinky s trochou pikantnosti v závěru. Stoprocentní arabika navíc voní jemně ovocně-květinově a její crema je lehká, ale soudržná.

Původ

Kávovníky přivezli do Malawi prý skotští misionáři. Jenže všechny keře zničila houbová choroba. Ačkoli to tehdy znamenal téměř jistý konec kávy v této malé africké zemi, o vysazení se znovu pokusil výzkumný pracovník z Etiopie. A podařilo se! Jeho kávovníky odrůd Gesha a Agaro se ujaly. Stalo se tak počátkem 20. století a později k nim přibyly odrůdy Caturra, Catimor, Catuai a další. První družstvo vzniklo v Malawi v roce 1946, jmenovalo se Mzuzu Coffee Planters Cooperative Union Limited.

Jak vidno, káva nemá v Malawi stoletou historii, na druhou stranu se ale tamní sklizeň stává čím dál populárnější. Naprostou většinu bobulí zpracovávají farmáři promýváním, díky němu si zrna zachovávají čistou a sladkou chuť. Celý proces začíná namočením červených kávových plodů do vody a separací nezralých kusů. Pak se bobule protlačí drticími plechy, které odstraní kožovitou slupku. Následuje několikadenní fermentace v kvasných kádích. Během ní se přirozeným chemickým postupem rozpustí bílá sladká dužina obalující kávová zrna. Nakonec je potřeba zelenou kávu usušit, a to buď v sušičce, nebo na přímém slunci.

Káva Malawi PB se vyznačuje atypicky kulatými zrnky. Říká se jí také perlová káva a je, s trochou nadsázky, podobně vzácná jako říční perly. Tvar získává díky tomu, že v kávové třešni se místo obvyklých dvou semen vyskytuje jen jedno. Farmáři taková zrna oddělují, protože bývají aromatičtější a obvykle i sladší než běžná. Krom toho káva PB (peaberry) velmi zajímavě vypadá.

V Malawi kávu sklízejí od dubna do září. V zemi se subtropickým podnebím totiž dvakrát ročně přichází období dešťů – od října do listopadu a od května do června. Kávovníkům vysoká vlhkost prospívá, ale plody mohou dozrávat jen při dostatku dlouhých a slunečných dnů. Teploty se v zemimění sezónně a v souvislosti s nadmořskou výškou mohou dosahovat značných rozdílů. Není neobvyklé, že v červenci například na náhorní plošině Nyika mrzne. Pokud jde o zemědělství, právě ono se stará o velkou část příjmů z malawského exportu. Do světa putují nejčastěji tabák, cukr, čaj a bavlna. Jak už jsme zmínili, v posledních letech se k nim přidává i vysoce jakostní káva.

Kávu v Malawi produkují malé sítě kávových družstev a pět větších podniků položených na jihu země. Podle odhadů jde o 3-4 tisíce drobných zemědělců, kteří ročně vyrobí a zpracují kolem 350-450 tun kávy. Většina plantáží v Malawi je položena v nadmořské výšce 900-1 200 metrů nad mořem, malé farmy ale vysazují kávovníky až do 2 500 metrů nad mořem. Kávu pěstují nezastíněnou. Na závěr je vhodné uvést, že v kávovém průmyslu Malawi pracuje několik tisíc velmi chudých žen. Prostřednictvím družstev se jim daří vyjednat férové výkupní ceny kávy a zlepšit životní situaci svých rodin.

Herbář a blahodárné účinky:

Arabica
Arabica

Herbář se zajímavými informacemi naleznete na https://www.manutea.cz/herbar-byliny

Ukázka balení kávy

Naše káva je balena v kvalitním aluminiovém obalu, který zároveň postrádá výraznější grafické prvky, protože naší společnosti jde hlavně ochuť a kvalitu. Skutečnou čerstvost naší kávy si můžete ověřit i díky ventilu, který uvolňuje plyny vzniklé brzy po pražení. Kvalitní balení, které zachovává charakter kávy. Káva je vždy v balení hermeticky uzavřena, aby odolávala vlhkosti, světlu a cizím pachům.

Návod na přípravu

  1. Kávu namelte na hrubost vyhovující vybrané přípravě kávy.
  2. Na 1 kávu použijte alespoň 1,5 - 2 kávové lžičky (přibližně 7g) mleté kávy.
  3. Kávu zalijte vodou o teplotě cca 95°C.
Chuť a tóny:
Intenzita
Kyselost
Pražení
Zrno
Zpracovani

Potřebujete poradit?

Kontaktujte Petru!
+420 777 707 586
petra@manucafe.cz
Pomozte ostatním při výběru:

Nejprodávanější příslušenství k tomuto zboží

Hledáte inspiraci? Ostatní přikoupili třeba toto:


ROBUSTA INDIE  CHERRY AA - zrnková káva
Jste firma? Nepřehlédněte firemní podmínky.

ROBUSTA INDIE CHERRY AA - zrnková káva

Dvě áčka z Indie – jasná známka vysoké kvality. Stoprocentní robusta s úžasnou cremou a plnou, mírně oříškovou chutí, učaruje příznivcům intenzivních zážitků i těm, co rádi experimentují. Můžete ji přimíchat k oblíbené arabice a kouzlit s poměry obou druhů do nekonečna. Nebo si ji vychutnejte v různých typech příprav. Jiná bude z džezvy, jiná z aeropressu a jiná z moka konvičky. Více na detailu zboží
Velká balení:
Malá balení:
Mletí:
581 Kč /1000 g 58 Kč /100 g
Čerstvě upražíme a dodáme do pátku, 31. 5. 2024

PERU ALADINO DELGADO WASHED - Micro Lot
Jste firma? Nepřehlédněte firemní podmínky.

PERU ALADINO DELGADO WASHED - Micro Lot

Kdo je Aladino Delgado? Zkušený farmář, který v oblasti severozápadního Peru pěstuje, sklízí a zpracovává jedinečnou kávu. Jeho jedenáctihektarová farma se připojila k nejsilnějšímu peruánskému družstvu. To pomáhá zemědělcům s odbytem kávy a zajištěním spravedlivé ceny. Peru Aladino Delgado je káva, která plní sny. V Peru i u nás. Více na detailu zboží
Velká balení:
Malá balení:
Mletí:
796 Kč /1000 g 80 Kč /100 g
Čerstvě upražíme a dodáme do pátku, 31. 5. 2024

MALAWI MZUZU - zrnková káva
Jste firma? Nepřehlédněte firemní podmínky.

MALAWI MZUZU - zrnková káva

Všechno, co se na Malawi děje, souvisí se stejnojmenným jezerem. Turisté ovšem do prezidentské republiky na jihovýchodě Afriky nejezdí jen za křišťálově čistou vodou a faunou národního parku zapsaného v UNESCO. Mnohé z nich zajímá speciální káva – sladká, jemná, delikátní. Ta ze společenství Mzuzu v sobě ukrývá střední aciditu a sladkost citrusových plodů doplněnou karamelem s čokoládou. Roční produkce je poměrně malá, tak neváhejte ani chvilku! Více na detailu zboží
Velká balení:
Malá balení:
Mletí:
801 Kč /1000 g 80 Kč /100 g
Čerstvě upražíme a dodáme do pátku, 31. 5. 2024
Můžete se kdykoliv odhlásit. Zpravodaj Vám zašleme 1x za 14 dní.
Přihlášení do akcí, novinek a zajímavostí souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

  Doprava zdarma od 1000 Kč | Sleva na první nákup »